Mezi PUFA omega-3 (polynenasycené mastné kyseliny, s dvojnou vazbou mezi uhlíky na třetím a čtvrtém místě) se řadí například kyselina α-linolenová (ALA), eikosapentaenová (EPA) a dokosahexaenová (DHA). Jedná se o esenciální látky, které jsou získávány především z mořských ryb a zároveň patří mezi hojně rozšířené potravinové doplňky.

Čti více ...

Thylakoidy jsou malé diskovité struktury odpovědné za fotosyntetické světelné reakce v chloroplastech zelených rostlin. Jejich hlavním zdrojem je tmavě zelená listová zelenina, nejčastěji používaným zdrojem je zejména špenát (Spinacia oleracea) ve formě extraktu.

Čti více ...

Premenstruační syndrom (PMS) je stav charakterizovaný kombinací psychických a fyzických příznaků, které začínají během luteální fáze menstruačního cyklu, ustávají na konci menstruace, s obdobím bez příznaků až do ovulace. Příznaky mohou významně ovlivnit kvalitu života ženy. V současné době existují dvě teorie postulované pro etiologii PMS.

Čti více ...

Jablka jsou díky sezónní dostupnosti, geografickému rozšíření a organoleptickým vlastnostem celosvětově jedním z nejoblíbenějších druhů ovoce. V mnoha článcích na internetu se lze setkat s tvrzením, že konzumace jablek je mimo jiné spojena s příznivými účinky na metabolismus lipidů a prevenci kardiovaskulárních onemocnění.

Čti více ...

Oddenek zázvoru lékařského (Zingiber officinale ,čeleď Zingiberaceae) se používá jako koření a jako látka s bohatými farmakologickými účinky. Dosud bylo ze zázvoru izolováno a identifikováno více než 160 složek, včetně těkavého oleje, analogů gingerolu, diarylheptanoidů, fenylalkanoidů, sulfonátů, steroidů a monoterpenoidních glykosidů.

Čti více ...

Olej z hroznových jader se získává nejčastěji extrakcí pomocí mechanických metod nebo superkritickou extrakcí s pomocí CO2 z hroznových jadérek hroznů Vitis vinifera z čeledi Vitaceae. která jsou vedlejším produktem procesu výroby vína. Nejnižší výtěžnost sice obvykle poskytuje lisování za studena, ale tento způsob může zachovat více bioaktivních složek.

Čti více ...