Hrách setý (Pisum sativum, Fabaceae) je v současnosti jedním z trendových zdrojů rostlinných proteinů. Tato hlavní světová luštěnina má výhodu dobré dostupnosti, vysokého obsahu bílkovin, bezlepkovosti a nízkých výrobních nákladů.

Čti více ...

Na trhu se objevuje stále více kosmetických přípravků se šnečím slizem a extraktem ze šnečích vajíček. Nabízí se tak otázka, zda lze tvrzení o jejich slibných účincích na pleť podložit odbornými důkazy.

Čti více ...

Kostival se používá při bolesti, zánětu a otoku svalů a kloubů už po celá staletí. Jeho bezpečností a účinností se zabývá celá řada preklinických i klinických studií. K nejznámějším zástupcům rodu kostival se bezpochyby řadí kostival lékařský (Symphytum officinale, čeleď Boraginaceae).

Čti více ...

Ředkvička neboli ředkev setá (Raphanus sativus z čeledi brukvovité, Brassicaceae) je kořenovou zeleninou hojně konzumovanou po celém světě. Nutriční a léčivý význam mají nejen kořeny, ale také listy a klíčky.

Čti více ...

Infekce herpes simplex viry (HSV) jsou v lidské populaci velmi časté a ovlivňují všechny věkové i sociální skupiny lidí. S orální infekcí je spojován HSV-1. Uvádí se, že je jím infikováno 80% světové populace a zhruba 40 % má opakující se infekce.

Čti více ...

Mezi PUFA omega-3 (polynenasycené mastné kyseliny, s dvojnou vazbou mezi uhlíky na třetím a čtvrtém místě) se řadí například kyselina α-linolenová (ALA), eikosapentaenová (EPA) a dokosahexaenová (DHA). Jedná se o esenciální látky, které jsou získávány především z mořských ryb a zároveň patří mezi hojně rozšířené potravinové doplňky.

Čti více ...