Cyklická mastalgie (mastodynie, CM) je spojená s menstruačním cyklem jako součást premenstruačního syndromu, obvykle nastupuje v luteální fázi a odeznívá s příchodem menstruace. Většinou bývá oboustranná a postihuje horní vnější kvadrant prsu, ovšem může být i jednostranná a centrální. Projevuje se nejen bolestí prsů, ale také jejich zvýšenou citlivostí na dotek a nepříjemným pnutím. CM bývá také spojena s fibrocystickou mastopatií, kdy jsou v prsu tužší fibrotická ložiska s cystami, která jsou hmatatelná jako uzlíky.

Čti více ...

Zelený čaj se vyrábí z listů a pupenů čajovníku čínského (Camellia sinensis, Theaceae), které na rozdíl od černých a oolongových čajů v době mezi utržením a zpracováním prochází pouze minimální oxidací. V čaji je prokázáno téměř 400 metabolitů. Důležitou skupinou obsahových látek jsou fenolické sloučeniny – fenolické kyseliny (chlorogenová, kávová), gallotaniny, flavonoidy (glykosidy vitexinu, apigeninu, kvercetinu). Významný je především obsah 3-flavanolů neboli katechinů, které tvoří 20 – 30 % sušiny čajových lístků.

Čti více ...

Červená fermentovaná rýže (Red Yeast Rice – RYR) se po staletí používá ve východoasijských zemích (Čína, Japonsko, Korea) jako barvivo a koření při přípravě potravin (např. rybích past, rýžového vína, červeného sójového tvarohu, nakládané zeleniny a masa) a v lidové medicíně. Získává se fermentací rýže seté (Oryza sativa) několika druhy hub rodu Monascus (M. purpureus, M. pilosus, M. froridanus, M. ruber). Při fermentaci vzniká směs bioaktivních metabolitů jako jsou např. polyketidové pigmenty, mastné kyseliny (oleová, linolová, linolenová, palmitová, stearová), fytosteroly (β-sitosterol, stigmasterol), pigmenty (monascorubin, monascin), isoflavony a monakoliny. Nejaktivnější metabolit je lakton monakolin K (MonK), který je strukturně identický s lovastatinem a stejně jako on způsobuje reverzibilní inhibici 3-hydroxy-3-methylglutaryl-koenzym A reduktázy (HMG-CoA-reduktázy), klíčového enzymu endogenní syntézy cholesterolu.

Čti více ...

Atopická dermatitida (AD) je chronické, zánětlivé, multifaktoriální onemocnění. Je podmíněná složitou interakcí genetické predispozice, vlivů vnějšího prostředí, neuro-imunologické nerovnováhy a porušené epidermální bariéry. Vyskytuje se celosvětově mezi dětmi i dospělými, nejvyšší prevalence (15-20 %) je mezi dětmi v ekonomicky vyspělých zemích. Není tedy divu, že je stále předmětem různých výzkumů. Jedním z aktuálních témat je role kožní mikrobioty při kontrole klinických projevů AD a možnosti jejího ovlivnění.

Čti více ...

Cholesterol je látka, která je sice pro lidské tělo absolutně nezbytná, ovšem jeho vysoká hladina v krvi je spojena se zdravotními riziky, a to především se vznikem kardiovaskulárních onemocnění. Jednou z možností pro udržení správné hladiny cholesterolu v krvi je mít v jídelníčku zařazené potraviny s prokázanou schopností snižovat celkový a LDL-cholesterol, jako jsou např. rostlinné stanoly a steroly, sójový protein, ořechy, rozpustná vláknina.

Čti více ...

Šalvěje představují celosvětově rozšířený druhově bohatý rod aromatických rostlin z čeledi Lamiaceae, z nichž mnohé jsou používány v léčivých přípravcích, v lidové medicíně, jako koření na maso a do nádivek, k ochucení sýrů, v nápojích, v kosmetice, pro svoji schopnost léčit záněty v ústní dutině a potlačení nepříjemného zápachu se výtažky ze šalvěje přidávají do ústních vod a zubních past. Tento článek se zabývá především šalvějí lékařskou (Salvia officinalis), která získala svůj název z latinského slova „salvare“, což znamená vyléčit nebo spasit.

Čti více ...


archiv článků Mgr. Tomáše Volného