Rostliny různých druhů rodu třapatka (Echinacea) z čeledi hvězdnicovitých (Asteraceae) patří mezi jedny z nejznámějších a nejprodávanějších léčivých rostlin na světe. Patřily k nejdůležitějším bylinám užívaným po staletí severoamerickými Indiány. Léčebně se používají především třapatka úzkolistá (Echinacea angustifolia) – dle Ph.Eur. její kořen musí obsahovat minimálně 0,5 % echinakosidu, třapatka nachová (Echinacea purpurea) – dle Ph.Eur. má nať obsahovat minimálně 0,1 % kyseliny kaftarové a cichorové a kořen celkem 0,5 % kyseliny kaftarové a cichorové, třapatka bledá (Echinacea pallida) – dle Ph.Eur. má její kořen obsahovat minimálně 0,2 % echinakosidu.

Čti více ...

Hořčík (Mg) je v lidském těle po draslíku druhým nejvýznamnějším intracelulárním kationtem. Více než polovina celkového množství Mg se vyskytuje v kostech, čtvrtina ve svalech a 1 % v krvi, kde je ho část vázána na proteiny (albumin). Důležitým zdrojem Mg v potravě jsou ořechy, cereálie, listová zelenina a luštěniny. Jeho biologická dostupnost z potravy je ovlivněna jejími dalšími složkami, absorpci snižuje např. současný přebytek fosfátů, fytátů a vápníku.

Čti více ...

Flavonoidy diosmin a hesperidin patří k nejdůležitějším venofarmakům přírodního původu. Jsou indikovány u chronické žilní insuficience, hemoroidech, syndromu pánevní kongesce, varikokély,  posttraumatického otoku. Podle posledního doporučení European Venous Forum z roku 2014 patří mikronizovaná purifikovaná flavonoidní frakce (MPFF) s ohledem na bezpečnost a účinnost mezi venoaktivní léky s nejvyšší mírou doporučení, podle systému GRADE má 1B (doporučení silné, kvalita důkazů střední) pro léčbu všech stadií chronického žilního onemocnění.

Čti více ...

Ostropestřec je historicky spojován především s příznivými účinky na játra a žlučník, ovšem v posledních dvou desetiletích bylo provedeno také mnoho studií zabývajících se jeho využitím při prevenci a léčbě rakoviny. Silymarin je především silný antioxidant, protože je schopen ovlivňovat jednak antioxidační systémy jako jsou enzymy superoxid dismutáza, kataláza, glutathion peroxidáza a glutathion reduktáza a také zvyšovat hladiny α-tokoferolu, β-karotenu a askorbátu.

Čti více ...

Jako „zelená káva“ se označují zrnka kávy druhu arabica nebo robusta (semena rostlin Coffea arabica, Coffea canephora), která na rozdíl od klasické kávy neprošla fází pražení. Ve spojitosti s účinky zelené kávy je uváděna především kyselina chlorogenová (chlorogenic acid, CGA) a kofein. V nepražené kávě je kofein vázán na GCA. Dalšími obsahovými látkami jsou třísloviny, glukóza, dextriny, proteiny, olej.

Čti více ...

Helichrysum italicum neboli smil italský je stálezelený polokeř z čeledi hvězdicovitých (Asteraceae). Tato rostlina má hned několik lidových názvů, které vystihují její vlastnosti a poukazují na možnosti využití. Pro svoji vůni, chuť a využití v kuchyni jako koření získala pojmenování kari bylinka či maggi (angl. curry plant), a protože si i po usušení zachovává nepoškozený vzhled a barvu, říká se jí nesmrtelka či italská slaměnka (angl. immortelle, strawflower).

Čti více ...


archiv článků Mgr. Tomáše Volného