Antikoagulační léčba warfarinem vykazuje významnou interindividuální i intraindividuální variabilitu. Účinek a dávkování závisí vedle vrozených dispozic každého jedince na řadě získaných faktorů jako jsou komorbidity, stravovací návyky, současně užívané léky, potravinové doplňky a léčivé rostliny.

Čti více ...

Kurkumin, 1,7-bis (4-hydroxy-3-methoxyphenol)-1,6-heptadien-3,5-dion, je žluté barvivo získávané především z oddenku kurkumy (Curcuma longa, Zingiberaceae), ale v menším množství ho lze nalézt třeba i v zázvoru. Je to lipofilní látka polyfenolického charakteru. Jeho molekula se podobá ubiquinolům a jiným fenolům známým tím, že mají silné antioxidační aktivity.

Čti více ...

Silymarin je extrakt ostropestřce mariánského (Silybum marianum) z čeledi hvězdnicovité (Asteraceae). Ostropestřec má dlouholetou tradici v lidovém léčitelství při onemocněních jater a žlučníku, diabetu 2. typu, zvyšování tvorby mateřského mléka, pro jeho neuroprotektivním účinky a jako doplněk onkologické léčby. Hlavními účinnými látkami silymarinu jsou silibinin (syn. silybin) - směs 2 diastereoizomerů silibininu A a silibininu B, isosilibinin (syn. isosilybin), silykristin, silydianin. Dále obsahuje flavonoidy taxifolin, kvercetin, kempferol, silice a hořčiny.

Čti více ...

Resveratrol je triviální název pro polyfenol 3,4′,5-trihydroxystilben, který existuje ve formě trans- a cis- isomerů. V rostlinném materiálu se obvykle vyskytuje směs obou isomerů, většinou převažuje trans- isomer, který je biologicky aktivnější. Vyskytuje se rovněž ve formě glykosidů.

Čti více ...

Zdravá ústní dutina je nedílnou součástí celkového zdraví a je významným faktorem při ovlivňování kvality života. Klíčovou roli při zahájení/progresi nejčastějších obtíží ústní dutiny, kterými jsou zubní kaz, zánět dásní, paradentóza a halitóza, hraje ústní mikrobiota. V posledních dvou dekádách probíhá v této oblasti intenzivní výzkum.

Čti více ...

Echinacea purpurea, Echinacea angustifolia a Echinacea pallida z čeledi Asteraceae, obsahují v různých částech širokou škálu farmakologicky zajímavých látek se širokým spektrem účinků, a proto patří celosvětově mezi velmi rozšířené léčivé rostliny užívané především při prevenci a léčbě infekčních respiračních onemocnění. Proto se nabízí otázka bezpečnosti z hlediska možných lékových interakcí.

Čti více ...


archiv článků Mgr. Tomáše Volného