Kožní mykózy patří mezi nejčastější plísňová onemocnění. Mykotické infekce kůže nohou mohou být dermatofytózy nebo kandidózy. Synonymem pro dermatofytózu je pojem tinea. Tinea pedis, která postihuje plosku a meziprstí dolních končetin, je nejčastější kožní mykózou, její incidence mezi dospělými osobami se pohybuje mezi 20 až 70 %.

Čti více ...

LUTS (lower urinary tract symptoms) je syndrom spojený s poruchou dolních cest močových. Zahrnuje všechny příznaky při patologii dolních močových cest. Jednotlivé LUTS lze rozdělit do 3 skupin: jímací, mikční a post-mikční symptomy.

Čti více ...

Jako PUFA omega-3 se označují polynenasycené mastné kyseliny, jejichž společným rysem je dvojná vazba mezi uhlíky na třetím a čtvrtém místě (počítáno od koncového methylu). Do této skupiny se řadí například kyselina α-linolenová, eikosapentaenová (EPA) a dokosahexaenová (DHA).

Čti více ...

Antikoagulační léčba warfarinem vykazuje významnou interindividuální i intraindividuální variabilitu. Účinek a dávkování závisí vedle vrozených dispozic každého jedince na řadě získaných faktorů jako jsou komorbidity, stravovací návyky, současně užívané léky, potravinové doplňky a léčivé rostliny.

Čti více ...

Kurkumin, 1,7-bis (4-hydroxy-3-methoxyphenol)-1,6-heptadien-3,5-dion, je žluté barvivo získávané především z oddenku kurkumy (Curcuma longa, Zingiberaceae), ale v menším množství ho lze nalézt třeba i v zázvoru. Je to lipofilní látka polyfenolického charakteru. Jeho molekula se podobá ubiquinolům a jiným fenolům známým tím, že mají silné antioxidační aktivity.

Čti více ...

Silymarin je extrakt ostropestřce mariánského (Silybum marianum) z čeledi hvězdnicovité (Asteraceae). Ostropestřec má dlouholetou tradici v lidovém léčitelství při onemocněních jater a žlučníku, diabetu 2. typu, zvyšování tvorby mateřského mléka, pro jeho neuroprotektivním účinky a jako doplněk onkologické léčby. Hlavními účinnými látkami silymarinu jsou silibinin (syn. silybin) - směs 2 diastereoizomerů silibininu A a silibininu B, isosilibinin (syn. isosilybin), silykristin, silydianin. Dále obsahuje flavonoidy taxifolin, kvercetin, kempferol, silice a hořčiny.

Čti více ...


archiv článků Mgr. Tomáše Volného