Granátové jablko je plod marhaníku granátového česky též granátovníku obecného (Punica granatum) z čeledi kyprejovité (Lythraceae). Semena granátového jablka jsou vedlejším produktem při zpracování plodů na šťávu. Ze semen granátového jablka se získává extrakt, který je stále častěji používán v přírodní kosmetice.

Čti více ...

Chia semínka jsou jedlá semena Šalvěje hispánské (Salvia hispanica) z čeledi hluchavkovitých (Lamiaceae) původem z jižního Mexika a severní Guatemaly, která se dnes pěstuje po celém světě. Podle historických pramenů znali tuto rostlinu už Aztékové, kteří chia semínka používali v potravinách a jako přísadu do mnoha bylinných směsí, i když jim nepřisuzovali žádné specifické léčivé vlastnosti.

Čti více ...

Označení rebarbora angl. rhubarb se používá pro rostliny z rodu Rheum (reveň) z čeledi Polygonaceae (rdesnovité). V naší oblasti se obvykle pěstuje R. rhabarbarum (r. kadeřavá), R. officinale (r. lékařská), R. palmatum (r. dlanitá) a R. rhaponticum (r. bulharská). Řapíky rebarbory ​​se používají k přípravě různých pokrmů a nápojů především v Severní Americe a v některých evropských zemích.

Čti více ...

Rod škornice (Epimedium) z čeledi dříšťálovité (Berberidaceae) zahrnuje asi 52 druhů. Škornice je známá z tradiční čínské medicíny pro své afrodiziakální a proerektilní účinky, jejichž mechanismus je stejný jako u sildenafilu. Pastýři koz je nazývali  „bylina prostopášného kozla“, odtud je odvozen i anglický název „horny goat weed“.

Čti více ...

Kožní mykózy patří mezi nejčastější plísňová onemocnění. Mykotické infekce kůže nohou mohou být dermatofytózy nebo kandidózy. Synonymem pro dermatofytózu je pojem tinea. Tinea pedis, která postihuje plosku a meziprstí dolních končetin, je nejčastější kožní mykózou, její incidence mezi dospělými osobami se pohybuje mezi 20 až 70 %.

Čti více ...

LUTS (lower urinary tract symptoms) je syndrom spojený s poruchou dolních cest močových. Zahrnuje všechny příznaky při patologii dolních močových cest. Jednotlivé LUTS lze rozdělit do 3 skupin: jímací, mikční a post-mikční symptomy.

Čti více ...


archiv článků Mgr. Tomáše Volného