Navazujeme na dřívější obdobné publikační aktivity IINSTITUTE.cz a Mgr. Tomáše Volného. Uvádíme zde starší odborné příspěvky publikované v Časopise českých lékárníků.

V humánní praxi je aplikace huminových kyselin spíše rozporuplná. Během posledních deseti let přibyla řada experimentálních prací, které usilují o popis a vysvětlení zdravotních rizik a naopak benefitů spojených s jejich užíváním. Rozvíjející se evropská legislativní regulace pravděpodobně výrazně přibrzdila jejich aplikaci do doplňků stravy.

Čti více ...

Konopí, kanabinoidy a produkty z konopí jsou předmětem velmi živé veřejné diskuse a zájmu. Významné biologické účinky jsou očekávány i od lokální aplikace konopného oleje získaného ze semen vyšlechtěného a komerčně běžně dostupného technického konopí.

Čti více ...

Přírodní polysacharid, u kterého je popsáno překvapivě široké spektrum zajímavých biologických účinků. Není již vnímán pouze jako dietní vláknina, je doplňkově aplikován jako součást léčby zánětu slinivky břišní, jeho chelatační aktivita je využívána při intoxikaci olovem a radionuklidy, má imunomodulační aktivitu, uplatnění nalezl i v onkologii.

Čti více ...

Mezi veřejností je dobře rozšířené obecné, pozitivní vnímání biologické aktivity dietní vlákniny, zejména v souvislosti s prebiotickou modulací symbiotické střevní mikroflory a s modulací zácpy. Méně známé jsou účinky dlouhodobého užívání vybraného typu dietní vlákniny u diabetických pacientů, na některé metabolické parametry a na zánětlivá onemocnění střev. 

Čti více ...

Nepochybně mediálně zajímavější je odborně diskutované spojení čajových polyfenolů (Camellia sinensis) s nadváhou a obezitou. Díky tomu máme k dispozici významnou sumu experimentálních výstupů. I přes komplikovanost některých výsledků si lze učinit realistický náhled na jejich modulační potenciál.

Čti více ...

Biomasa Chlorelly je v Asii tradičním a masivně konzumovaným výživovým doplňkem. Původní doporučení její dlouhodobé suplementace bylo argumentováno vysokým, až 58 % obsahem proteinů. Velkoobjemová biotechnologická produkce Chlorelly je dnes i v Evropě dobře zvládnutá. Přesto se zde její biomasa jako cenný nutriční zdroj proteinů výrazněji neprosadila.

Čti více ...

Užívání izoflavonů v menopauzálním a postmenopauzálním věku u žen je dnes obecně akceptováno jako racionální postup s měřitelnou, klinicky dobře podloženou efektivitou a bezpečností. Izoflavony však v lidském organismu vykazují celou řadu dalších biologických účinků, které nemusí být pouze soustředěny na omezení menopauzálních potíží.

Čti více ...

Afrodiziakální aktivita některých přírodních látek a složek se těšila, těší a bude těšit zvýšenému zájmu. Donedávna v popisu jejich účinnosti převládala empirie a tradice. V současnosti se hromadí experimentální průkazy s významnou výpovědní hodnotou. Kultivované komerční aktivity dokonce vedou k detabuizaci sexuálního zdraví, což lze v důsledku hodnotit pozitivně.

Čti více ...