Navazujeme na dřívější obdobné publikační aktivity IINSTITUTE.cz a Mgr. Tomáše Volného. Uvádíme zde starší odborné příspěvky publikované v Časopise českých lékárníků.

Některé látky jsou primárně vnímány jako léčivé. S postupným nárůstem klinických a experimentálních zkušeností jim mohou být v jiném doporučeném režimu použití a dávkování připisovány funkce doplňku stravy. Příkladem takového posunu ve vnímání a použití může být laktulóza, která je dnes také považována za prebiotický standard.

Čti více ...

Na racionálnost suplementace probiotik je možné nahlížet z mnoha stran. Přes velký počet klinických experimentů zůstává řada očekávaných klinických efektů stále sporných. Současně máme k dispozici několik dobře podložených souvislostí a faktů. Jako u většiny komerčních a mediálně vděčných témat je vhodné zveřejněné informace pečlivě třídit.

Čti více ...

Stabilita přípravku (chemická, fyzikální a mikrobiologická) je jedním ze základních metodicky sledovaných kvalitativních parametrů. Farmaceutické standardy vztahující se ke stabilitě je vhodné aplikovat i v kategoriích doplňků stravy a kosmetiky, je jim nutné věnovat zvýšenou pozornost. 

Čti více ...

Hepatoprotektivní účinnost silymarinu je už dob­ře popsaná a doložená. Silymarinové flavonolignany však vykazují i další perspektivní biologické účinky například na metabolismus krevních lipidů a cholesterolu a na proces kancerogeneze. Mož­ná proto přetrvává vysoký experimentální a ko­merční zájem o tento okruh přírodních látek jak v kategorii léků, tak v kategorii doplňků stravy.

Čti více ...

Pro modulaci obtíží spojených s benigní hyperplazií prostaty (BHP) jsou doporučovány přípravky s pygei africani extractum nebo serenoae extractum nebo s jinými přírodními složka­mi, případně s jejich kombinacemi. Početné preklinické a klinické průkazy jejich rutinní aplikaci ve spojení s BHP přisuzují racionální charakter. Jsou však až příliš soustředěny na BHP a funkce prostaty.

Čti více ...

Užívání rostlinných proteolytických enzymů označovaných jako bromelain a papain je v naší populaci již delší dobu poměrně rozšířené. Dostupné početné preklinické a klinické průkazy sice popisují jejich pleiotropní biologickou účinnost, stále však chybí zásadnější informace, umožňující pozitivně modifikovat problematickou efektivitu jejich perorální suplementace. Problematickou efektivitu perorálního užívání bromelainu a papainu významně neřeší ani je­jich aplikace v kategorii léků.

Čti více ...

Přírodní capsaicinoidy (CAPs) jsou v potravinář­ství používané již tisíce let. Ovšem teprve okolo roku 1980 se začaly objevovat první kvalitní preklinické a až okolo roku 1997 první klinické prů­kazy jejich biologické účinnosti a bezpečnosti. V současnosti jsou CAPs běžně aplikovány do tzv. hřejivých mastí, gelů, sprejů. Objevují se i snahy aplikovat je do doplňků stravy pro pozi­tivní ovlivnění fyziologických funkcí, což je spo­jeno s nutným cílenějším studiem jejich biolo­gické účinnosti a bezpečnosti.

Čti více ...

Během několika let si doplňky stravy s obsahem přírodních látek izoflavonů získaly značnou oblibu. Jejich obchodní úspěšnost významně podpořila i výzkum. Vedle racionální modulace menopauzálních potíží je patrný trend zkoumat další potenciální zdravotní benefity, které by postmenopauzálním ženám mohlo přinést dlouhodobé užívání izoflavonů. Největší pozornost je v posledním období věnována izoflavonu genisteinu.

Čti více ...