Protizánětlivý potenciál beta-boswelových kyselin

O směsi beta-boswelových kyselin někteří autoři hovoří jako o novém potenciálním nesteroidním antiflogistiku. Jejich optimismus je posílen poměrně početnými a kvalitními preklinickými argumenty. Nedostatek klinických průkazů naopak nabádá k racionální zdrženlivosti. Přesto si obsahové látky dřeviny Boswellia serrata zaslouží zvýšenou pozornost základního i aplikovaného výzkumu.

V současnosti je běžná jejich komerční aplikace v doplňcích stravy v kombinaci s glukosaminy, případně s chondroitiny, a v kosmetice. U doplňků stravy opět narážíme na nedostatečnou definici aplikovaných extraktů a koncentrace beta-boswe-lových kyselin ne vždy dosahují předpokládaných protizánětlivě účinných dávek. Přesto je možné tento trend hodnotit víceméně pozitivně, a to v očekávání, že jejich rozumné komerční aplikace významně pomohou cílenějšímu výzkumu a vývoji v této oblasti.

Nejčastěji sledovanými pentacyklickými triterpenickými kyselinami Boswellia serrata jsou P-boswelová kyselina (BBA), acetyl-P-boswelová kyselina (ABBA), 11-keto-P-boswelová kyselina (KBBA), acetyl-11-keto-P-boswelová kyselina (AKBBA), α-boswelová kyselina a y-boswelová kyselina. Na experimentálních zvířecích modelech byla sledována protizánětlivá aktivita některých boswelových kyselin a bylo zjištěno, že acetylované formy P-boswelových kyselin vykazují o něco intenzivnější protizánětlivou účinnost. Potvrzuje se, že pro deklaraci protizánětlivé účinnosti bude nutná nejen standardizace extraktu na spíše vyšší celkový obsah boswelových kyselin, ale také specifikace jejich skladby. Na základě dalších publikovaných preklinických experimentů s buněčnými a zvířecími modely lze přesněji charakterizovat stěžejní protizánětlivé mechanismy. Převažuje inhibice enzymového systému 5-lipoxygenázy a inhibice prozánětlivých leukotrienů. Experimentálně byla potvrzena také nespecifická inhibice enzymových systémů cyklooxygenáz a schopnost inhibovat syntézu prozánětlivých cytokinů, faktorů (zejména TNF alpha, IL-1beta, NF-kappaB) v zánětem postižené tkáni a inhibice syntézy humánní leukocytární elastázy (HLE). Pleiotropní a synergický charakter mechanismů je zřejmým vysvětlením velmi dobrých empirických zkušeností s perorálním i lokálním podáváním extraktů z boswelie u onemocnění provázených chronickým zánětem (nejčastěji artritidy, ulcerózní kolitidy, bronchiálního astmatu) v oblasti jihovýchodní Asie. Pro nějaké rutinní doporučení jsou však nezbytné cílené klinické experimenty, a proto jsou úvahy o léčebné aplikaci boswelových kyselin prozatím předčasné. Přesto nelze zcela přehlédnout experimenty na buněčných modelech lidského karcinomu prostaty, leukémie a karcinomu mozku, kde se projevují určité modulační vlivy boswelových kyselin (zejména AKBBA) na apoptózu maligních buněk. V jiném experimentu provedeném na zvířecím modelu potkanů byl zaznamenán inhibiční vliv na rozvoj indukovaných ulcerózních změn na žaludeční sliznici.

Klinické zkušenosti

Relativně dobrou biologickou dostupnost boswelových kyselin při perorálním podání mj. potvrzuje randomizovaná, otevřená studie se zdravými dobrovolníky, kterým byla podávána denní dávka 786 mg suchého extraktu z boswelie a monitorována plazmatická koncentrace boswelových kyselin. Tyto klinické zkušenosti však mohou být značně zkreslené špatnou definicí podávaných extraktů a v nich podávané dávky nelze nekriticky aplikovat jako součást vlastního doporučení. Navíc příliš vysoký obsah pryskyřic a gum v extraktu může významně snížit biologickou dostupnost boswelových kyselin.V dvojitě zaslepené, randomizované, placebem kontrolované studii byl 75 dobrovolníkům s diagnostikovanou osteoartrózou po dobu 90 dnů podáván suchý extrakt z boswelie standardizovaný na 30% obsah AKBBA v denní dávce 100 a 250 mg. Autoři potvrdili statisticky významné snížení bolestivosti kloubů a sledovali také omezení degenerativních změn chrupavky. Ve všech uvedených studiích nebyly pozorovány žádné závažné nežádoucí účinky. Z velmi omezených klinických zkušeností vyplývá poměrně dobrá tolerance při perorálním podání extraktů z boswelie, a to pravděpodobně i při několikaměsíčním podávání. K určení standardní doporučené denní dávky máme v daný okamžik velmi málo signifikantních podkladů. Aproximativně lze v případě užívání monokomponentních a polykomponentních (v kombinaci s glukosaminy a chondroitiny) doplňků uvažovat spíše o denní dávce 100-200 mg suchého extraktu z boswelie standardizovaného na 60-70 % celkového obsahu boswelových kyselin a v případě topické aplikace tekutého extraktu z boswelie standardizovaného na 20-30 % celkového obsahu boswelových kyselin uvažovat o 2-5 % w/w koncentraci extraktu v gelu nebo emulzi. Pro nedostatek klinických zkušeností by neměly být přípravky z boswelie aktivně doporučovány dětem, těhotným a kojícím ženám a zvýšená opatrnost je na místě i v případě současného užívání s některými léky (např. antikoagulancia, antidiabetika, cyclosporin, digoxin aj.).

Mgr.Tomáš Volný

tagy

Jdi zpět