Klinické poznámky k ženšenům

Jejich extrakty nebo sušené kořeny vykazují v klinických experimentech velmi široké spektrum biologických účinků. Tyto experimentální zkušenosti mohou být modelovým příkladem eventuálních složitostí spojených s jejich užíváním. Je zde mimo jiné zřejmá zásadní důležitost jejich obsahové specifikace a kontroly obsahové kvality.   

Užívání suchých extraktů a nebo sušeného kořene redukuje postprandiální glykémii

Je nepochybné, že obsahová kvalita ve smyslu obsahu, skladby a poměrů obsažených přírodních látek má vliv na biologické účinky ženšenových přípravků. Několik klinických experimentů vesměs provedených na malých souborech probandů potvrzuje modulační vliv užívání suchých extraktů a nebo sušeného kořene na postprandiální glykémii. V randomizovaném, zaslepeném, placebem kontrolovaném, zkříženém klinickém experimentu autoři 11 zdravým dobrovolníkům podávali 40 minut před podáním 75 g glukózy 1 až 9 g sušeného kořene ženšenu pravého (Panax ginseng), zjistili signifikantní modulační vliv na plazmatické koncentrace glukózy, který se nejvýrazněji projevil po 120 minutách po podání. K obdobnému závěru dospěli autoři randomizovaného, dvojitě zaslepeného, placebem kontrolovaného klinického experimentu provedeného na souboru 19 zdravých dobrovolníků, zjistili redukci postprandiální glykémie při podání 2 g sušeného kořene ženšenu pravého 40 minut před podáním 50 g glukózy. Redukci postprandiální glykémie potvrdili autoři dalších dvou placebem kontrolovaných, dvojitě zaslepených klinických studií u zdravých dobrovolníků při jednorázovém podání 200 mg suchého extraktu ženšenu pravého před podáním glukózy a u diabetiků s cukrovkou II. typu nezávislou na inzulinu při denní dávce 200 mg suchého extraktu podávané po dobu 8 týdnů. Obdobný modulační vliv na postprandiální glykémii byl také prokázán u zdravých dobrovolníků po podání 3 až 9 g sušeného kořene ženšenu pětilistého (Panax quinquefolius). Není zcela jasné, které konkrétní přírodní látky jsou zdrojem tohoto modulačního účinku, pozornost všech autorů je soustředěna na saponinové glykosidy (ginsenosidy). Na podkladě dostupných důkazů lze pozitivní vliv suplementace ženšenů efektivně využít u diabetiků II. typu k modulaci postprandiální glykémie a hypoglykémie, rozhodně však biologickou účinnost nelze klasifikovat jako terapeutickou.

Imunomodulační aktivita ženšenových přípravků není doposud jednoznačně specifikovaná

Z výsledků dostupných experimentů se jako komplikovanější jeví často deklarovaná imunomodulační účinnost ženšenových přípravků. Randomizovaná, dvojitě zaslepená, placebem kontrolovaná klinická studie provedená na souboru 38 zdravých a dospělých dobrovolníků nepotvrdila předpoklad modulačního vlivu 8týdenní perorální suplementace 400 mg suchého extraktu ženšenu pravého na slizniční imunitu (byla sledována sekrece imunoglobulinu A). Jiná dvojitě zaslepená a placebem kontrolovaná klinická studie na souboru 20 zdravých dobrovolníků, kterým byla po dobu 8 týdnů podávána denní dávka 100 mg standardizovaného extraktu ženšenu pravého a u vzorků krve odebraných ve 4 a 8 týdnu studie byly měřeny parametry charakterizující vliv suplementace na fagocytózu, celkové počty lymfocytů (T3, T4, T8) a NK buněk, potvrdila modulační vliv na fagocytózu. Další autoři ve svém klinickém experimentu na souboru 20 zdravých, mladých dobrovolníků nepotvrdili stimulační vliv 8týdenní suplementace denní dávky 300 mg suchého extraktu ženšenu pravého na aktivitu a počty leukocytů a lymfocytů v krvi. Stimulační vliv na fagocytární a humorální aktivitu makrofágů potvrdili jiní autoři, kteří experimentálně sledovali tuto aktivitu u polysacharidů izolovaných z kořene ženšenu pravého. Stimulační vliv na humorální aktivitu makrofágů byl potvrzen i v případě izolovaného ginsenosidu typu 20S-protopanaxatriolu (ginsenosidu Rg1), a to při podávání denní dávky 10 mg ginsenosidu Rg1/kg. Imunomodulační vliv ginsenosidu Rg1 na lymfocyty byl také sledován v jiném klinickém experimentu na souboru 29 zdravých dobrovolníků, autoři zjistili vliv na vyzrávání lymfocytů a na fluiditu jejich buněčné membrány. Zajímavé výsledky poskytuje randomizovaná, dvojitě zaslepená, placebem kontrolovaná klinická studie provedená na souboru 43 starších dobrovolníků imunizovaných chřipkovou vakcínou, kterým byl po dobu 4 měsíců podáván suchý extrakt z kořene ženšenu pětilistého standardizovaného na vysoký obsah poly-furanosyl-pyranosyl-sacharidů a v denní dávce 200 mg a byl sledován vliv na výskyt akutních respiračních onemocnění. Autoři zjistili 32 % výskyt akutních respiračních onemocnění u skupiny užívající ženšenový extrakt oproti 62 % výskytu akutních respiračních onemocnění u placebové skupiny. I z uvedených poznámek je patrné, že imunomodulační aktivita ženšenových přípravků bude závislá na jejich obsahové kvalitě a nejsme doposud schopni zcela jednoznačně specifikovat modulační mechanismy. Jejich imunomodulační aktivita není srovnatelná například s beta-glukany.

Další možné účinky

Dostupné klinické průkazy popisují i další perspektivní účinky jako například protektivní až hojivý efekt ginsenosidu Rb1 na ulcerózní změny ústní sliznice indukované 5-fluorouracilem, zlepšení kvality života u chemoterapeuticky léčených pacientů s gynekologickými a hepatobiliárními onkologickými onemocněními, modulační aktivitu na funkce cévního endotelu a na metabolismus krevních lipidů a cholesterolu, na kognitivní funkce a v neposlední řadě také na bezpečnost, vedlejší nežádoucí účinky a interakce při dlouhodobém užívání. Takový souhrnný popis však není v možnostech ani cílem tohoto příspěvku, může však stimulovat k jeho zpracování.

Mgr. Tomáš Volný

tagy

Jdi zpět