Antihemoroidální účinnost citrusových flavonoidů

Vznik a rozvoj hemoroidů je značnou měrou spojen s poruchami vyprazdňování a životosprá­vou. Je provázen dysfunkcí kapilárního žilního řečiště v oblasti konečníku a řitního kanálu, kr­vácením a záněty. Rozsah průvodních komplika­cí je důvodem k uplatnění venoprotektivní a protizánětlivé účinnosti směsi citrusových flavonoidů. Kvalita klinických zkušeností umožňuje je­jich aplikaci v doplňcích stravy.

Pozornost výzkumu a vývoje se soustře­ďuje na okruh tzv. citrusových flavonoidů (diosmin, hesperidin, naringin, tangeretin, neohesperidin aj.). Zvláště v případě purifikované flavonoidní frakce s vysokým po­dílem diosminu a hesperidinu nyní dispo­nujeme početnými klinickými zkušenost­mi a průkazy. Akutní hemoroidální stavy jsou charakteristické přítomností lokální­ho edému, bolestivostí a krvácením.

Při akutních projevech je často podává­na směs purifikovaného diosminu a hesperidinu (většinou v poměru 90:10). Randomizovaná, dvojitě zaslepená, placebem kontrolovaná klinická studie na souboru 90 probandů s akutní formou hemoroidů prokázala statisticky významnou redukci krvácení a bolestivosti po týdenním uží­vání purifikované směsi diosminu a hespe-ridinu (první čtyři dny v denní dávce 1 000 mg a další tři dny ve snížené dávce 650 mg denně). Účinnost na redukci bo­lestivosti a krvácení, po týdenním užívání denních dávek 500-1 500 mg purifikované směsi diosminu a hesperidinu (90:10), potvrzují také další klinické studie. Tyto spíše terapeutické denní dávky 1 000 až 1 500 mg směsi diosminu a hesperidinu prokazatelně urychlují rekonvalescenci, eliminují zánětlivé komplikace a krvácení po operativním odstranění hemoroidu. S nejvyšší pravděpodobností je využívána výrazná protizánětlivá a protiedémová účinnost diosminu a hesperidinu a jejich schopnost ochrany žilní stěny před zátěží oxidačním stresem, který je lokálně sti­mulován ischemicko-reperfúzními stavy. Chemoprotektivní účinnost není omezena pouze na cévní systém, ale při alimen­tárním příjmu flavonoidů se projevuje i v dalších tkáních, preklinické průkazy ukazují na možnou ochranu proti ischemicko-reperfúznímu oxidativnímu po­škození jater a ledvin. Terapeutické denní dávky (1 500 mg) směsi diosminu a hesperidinu jsou soustředěné na relativně rych­lou redukci lokálního otoku, bolestivosti a krvácení, jejich užívání by však mělo být spíše krátkodobé. Při ročním užívání den­ní dávky 1 000 mg diosminu a hesperidinu (90:10) byl pozorován asi 10% výskyt ved­lejších nežádoucích účinků, ve většině pří­padů soustředěných na trávicí trakt.

Fakt, že při určité vyšší dávce a delší době užívání se významně projevuje i ně­kolik potenciálně rizikových mechanis­mů, potvrzují některé preklinické studie. Podle jedné z nich může dlouhodobý ali­mentární příjem flavonoidů potencovat expresi CYP1A1 v tkáni tlustého střeva, což může být spojováno s vyšším rizikem kolorektálního karcinomu. Vhodnost spí­še krátkodobého užívání vysokých den­ních dávek podporuje také otevřená kli­nická studie na souboru 50 těhotných žen s hemoroidy, kde 12týdenní užívání ne­mělo žádný vliv na těhotenství, porodní hmotnost plodu, růst a krmení dítěte. Přes tuto zkušenost nelze užívání směsi diosminu a hesperidinu v období kojení doporučit, mělo by být kontraindikováno. Z preklinických experimentů na potka­ním modelu je zřejmé, že asi 1 % podané dávky těchto flavonoidů přechází do ma­teřského mléka a asi 0,003 % podané dávky flavonoidů přechází do plodu.

Potenciální kombinace

Pro chronický charakter hemoroidálních potíží bude patrně racionální užívání nižších denní dávek (< 1 g) flavonoidů. Biologická účinnost pak není zaměřena pouze na redukci akutních symptomů (otoku, bolestivosti a krvácení), ale na dlouhodobější ochranu endotelové výstel­ky a zlepšení kondice kapilárního řečiš­tě. Flavonoidní frakce působí také antitromboticky a v kombinaci s tokoferoly a kyselinou askorbovou signifikantně synergicky inhibují rizikovou peroxidaci lipoproteinových částic LDL-cholesterolu a omezují tak cytotoxický účinek oxido­vaného LDL-cholesterolu na endotelovou výstelku kapilár.

V tomto spektru venoprotektivních účin­ků jsou pravděpodobně aktivnější flavonoidní extrakty s významným obsahem dal­ších synergicky působících polyfenolických látek (anthokyany, katechin, galová kyse­lina, resveratrol aj.). Synergie flavonoidů s dietní a hrubou vlákninou je prokázána. Z klinických zkušeností s obdobnými kom­binacemi, synergie flavonoidů a významné dávky vlákniny vyplývá rychlejší redukce krvácení a zlepšení bezpečnosti. Hrubá vláknina bobtná a příznivě změkčuje stoli­ci. Dietní fermentovatelná vláknina s prebiotickou aktivitou (například inulin, ci­trusový pektin aj.) stimulují v průběhu trávení příznivější kvasný proces, upravují pH do kyselejších hodnot, omezují chro­nická zánětlivá postižení střev, podporují správnou funkci, peristaltiku a celistvost střev. Zajímavý je i poměrně čerstvý trend kombinace flavonoidní frakce s vlákninou a probiotickými mikroorganismy. Z teore­tických interakcí s léky do významného popředí vystupují pravděpodobné interak­ce s vazodilatačními léky, kde lze očekávat zesílení vazodilatace a interakce s warfarinem. S nejvyšší pravděpodobností se sníží antikoagulační efekt warfarinu.

Mgr. Tomáš Volný

tagy

Jdi zpět